Žiji s patologickým hráčem?

Jak poznáte že žijete s gamblerem? Jak se začne projevovat patologický hráč?
Výsledky testu „Žiji s patologickým hráčem?“ se Vám zobrazí dole na stránce!

Napoví vám test v dolní části stránky,  patologičtí hráči jsou skvělí  lháři, manipulátoři a mají mimořádné divadelní vlohy. Jsou to mistři sebeklamu.  Někdy svým lžím i věří, ale mnohem častěji se do toho všeho zamotávají a prožívají velké utrpení. Je pro ně nesmírně obtížné přiznat, že hazarní hrou dosáhli naprostého opaku toho co chtěli.  Místo bohatství, snadného výdělku a obdivu mají dluhy, neustále oddalují přiznání svého potupného životního zklamání, prohry.
Dokud jsou v zajetí svého bludu že vyhrají a vše se spraví, dokud si pletou provozovatele hazardu se spořitelnou, není jim pomoci.
Partnerky jsou překvapené při konfrontaci s krutou realitou, ke které většinou  dochází až když jsou vyluxované úspory v bankách, partner si nabral všude možně nesplatitelné půjčky  a na dveře bytu zvoní exekutor.

Pokud víte,  váš partner nebo partnerka hazardně hrají, ale není vám známo jak velký je to pro ně problém, napomůže vám následující test:

1) Máte dojem, že kvůli hazardnímu hraní zanedbává rodinu?

2) Použil někdy peníze pro domácnost na hazardní hraní?

3) Mate dojem, že vám lže o tom, kolik peněz prohrál v hazardních hrách?

4) Máte dojem, že vám lže o tom, kolik času tráví hazardním hraním?

5) Slibuje opakovaně, že přestane hrát hazardní hry?

Jedna a více odpovědí ANO znamená, že váš partner nebo partnerka má závažný problém s hazardní hrou.

 

Jak poznáte že se „něco děje“?
Začne schovávat telefon, nevíte kdo mu pořád telefonuje, skrývá svoji emailovou poštu, nevíte kde tráví celé hodiny, je podrážděný, unavený, ztrácí se mu peníze, ztrácí se vám peníze, přestává se věnovat svým zálibám, nechce s vámi o ničem hovořit, vlastně vás často ani nevnímá, vyhýbá se vám, no prostě se něco děje. Možná to není hazard, možná má milenku, možná je problém jinde, nejistota je pro vás strašná. Mluvte s ním, řekněte mu, že ho máte ráda a chcete mu pomoci, když to tak cítíte. S vaší podporou vše zvládne lépe. Čím dříve, tím lépe!

Postupná změna chování
Hazardní hraní Vašeho partnera nebo partnerky, problémové hráčství a zvláště patologické hráčství, se projeví v oblasti jeho zdraví, stavu jeho financí (časem i  vašich a rodinných financí), jeho chováním ve vztahu k vám  a k rodině. Patologické hráčství je chronické onemocnění, epizody nekontrolovaného hazardního  hraní jsou stále častější  a následky stále ničivější.

 

Není lehké smířit se s tím, že žiju s gamblerem.
Až časem vám začne docházet, že jste to nechtěla vidět, že se to k vašemu příteli, manželovi či partnerovi nehodí, proč by to dělal? Když na to přijdete, je to šok. Ale něco se dá zachránit, doveďte ho k pomoci, sám to rozhodně nezvládne!

Pomožte mu!
Když se vám svěří, nic mu nevyčítejte, nechte si to v klidu projít hlavou a řešte věci, až trochu opadnou emoce. Rozhodně mu nepomáhejte s řešením dluhů, rozhodně mu nepůjčujte peníze, aby  si vyřešil finanční potíže. Za své činy musí nést následky.
Patologickému  hráči, který se svěří se svým problémem, se obrovsky uleví.Pokud chcete zjistit, zda je váš partner nebo partnerka, dítě nebo kolega z práce, nebo někdo jiný koho znáte patologickým hráčem, nebude to bez jeho aktivní účasti možné jednoznačně určit. Když vyplníte následující test, může vám jeho vyhodnocení napovědět.

Dochází u něho k náhlým a nevysvětlitelným změnám nálady?
Má problém se soustředit, poslouchat vás, vypadá někdy jako duchem nepřítomný?
Přestává se zajímat o záliby, kterým se dříve věnoval?
Tvrdil vám v poslední době, že ztratil peníze, byl okraden o peníze nebo podveden?
Nevíte, kde tráví svůj volný čas?
Sleduje dlouhé hodiny internet?
Hovoří často o penězích a o tom, co vše vám nebo sobě chce koupit?
Vyhýbá se vašim výčitkám a situacím, kdy si s ním chcete vážně promluvit?
Odkládá řešení důležitých věcí?
Ztratily se vám nějaké peníze nebo věci které jdou zpeněžit?
Máte dojem, že vám někdy lže?
Zhoršil se jeho školní prospěch, pracovní výsledky, přišel o práci nebo nemůže najít práci?