NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Zdravím Vás, děkuji za spoustu užitečných informací na vašich stránkách. Můj syn  zpronevěřil větší částku peněz ve firmě kde pracoval. Tím vlastně prasklo že je závislý na sázení. Je trestně stíhán, my mu pomoci nemůžeme, jde o opravdu velkou částku. Bojíme se, bude odsouzený a půjde do vězení, co máme dělat?

V první řadě je nutné, aby se Váš syn šel léčit. Pokud již dospěl do fáze, že krade peníze aby mohl hazardně hrát, je nepochybně patologickým hráčem. Když nastoupí ústavní léčbu, doporučuji PN Bohnice, kde mají s léčbou dlouholeté zkušenosti a  jsou úspěšní, bude potvrzení o léčbě silným argumentem pro soudce, aby zvolil mírnější trest. Vyhnete se také možnosti nařízení ústavní léčby soudem, která není časově ohraničená, zatím co při dobrovolném nástupu léčby trvá léčba zpravidla dva měsíce.

*

Obracím se na Vás s problémem mého manžela. Vím, že dříve prohrál hodně peněz v sázkových kancelářích, ale tvrdí mi, že už hazardně nehraje, já mu věřila. Žádali jsme o hypotéku na koupi bytu, žijeme v malém městě v Ústeckém kraji, nebylo to moc peněz. Banka nám sdělila, že nám půjčí jen na 30% ceny bytu a ještě nám nabídli poměrně vysoký úrok. Bankovní úřednice nám neoficielně sdělila, že manžel je rizikový klient, protože na jeho účtu evidují finanční transakce do sázkové kanceláře. Má na to banka právo? Jiná věc je, že manžel stále hazardně hraje a posílá penze ze svého účtu do Fortuny.

Přejeme hezký den,  banka je soukromý podnikatelský subjekt, který se přirozeně brání riziku ztráty půjčených peněz. Samozřejmě, že na takový postup má právo. Banky znají finanční historii svých klientů, mají zkušenost, že převody peněz z účtu do hazardní firmy značí určité riziko, zvláště pokud narůstá velikost a četnost převodů peněz na hráčské účty u hazardních firem. Řešení je založení účtů u jiné banky a pochopitelně ukončení hazardního hraní. To Vašemu manželovi a Vám nic dobrého nepřinese.

*

Přeji hezký den, mám velký problém s hraním automatů. Jsem řemeslník a odvezl jsem si dodávku, bez které nemohu jezdit za zákazníky, do servisu. Když jsem pro ní jel,  měl jsme peníze na zaplacení opravy. Napadlo mne se stavit v herně a trochu ty peníze rozmnožit. Za dvě hodiny jsme všechno prohrál, byl jsem v zoufalé situaci. Zrušil jsem si registraci v herně a přísahal, že už nikdy do herny nevkročím. Nevěděl jsem kde seženu další peníze. V hospodě ve vedlejší vesnici jsem si dal tři piva a uviděl kvízomaty, to jsou vlastně výherňáky, jen se k hazardní hře dostanete odpovědí na nějakou stupidní otázku. Napadlo mne, že můžu peníze  vyhrát zpět, protože nejsem v registrech dlužníků, tak jsem si za velký úrok dokázal půjčit dvacet tisíc přes mobil. Za dvě hodiny jsem byl u kvízomatů a peníze dokázal prohrát během chvilky. Jsem v zoufalé situaci, přemýšlím kde seženu peníze, mám další dluh s vysokým úrokem, jsem bez auta. Chtěl bych se toho hazardního hraní zbavit, jak to mám udělat?

Odpověď:

Peníze v hotovosti jsou pro patologického hráče silným spouštěčem touhy po hazardní hře. V tamto stadiu patologického hráčství je nutné předat správu svých peněz někomu jinému, kdo bude na vaše finance dohlížet a vy nebudete mít možnost použít je na hazardní hru. Vzhledem k tomu, že již nedokážete odejít z herny aniž byste vše prohrál, je nutné vyhledat odbornou pomoc a začít s léčbou. Patologické hráčství recidivující progresivní onemocnění, život patologického hráče je nesmírně stresující a vyčerpávající s negativními dopady na jeho okolí. Kontaktuje naši linku pomoci!

*

Je mi 22 let a jsem v zoufalé situaci. Bojím se, že všechno ztratím a můj  život nebude mít žádný smysl. Můj přítel se se mnou chce rozejít, říká, že už to nemůže vydržet a že mi už nevěří. Před sedmi lety jsem začala hrát pro zábavu automaty a další hazardní hry na Facebooku, ne o peníze. Moc mne to bavilo a pořád jsem něco vyhrávala. Postupně jsem si založila účty u zahraničních hazardních firem a hrála přes internet, už o peníze. Teď stále prohrávám, beru si půjčky, lžu a nedokážu přestat.  Co mám dělat?

Odpověď:

Musíte omezit svůj přístup k penězům, někdo musí kontrolovat vaše výdaje. Musíte zrušit všechny hráčské účty a vyhledat odbornou pomoc. Nečekejte na nic, svému příteli řekněte vše  o vašich dluzích, opravu vše, nic nezamlčte! Ženy mají lepší prognózu úzdravy, dokáží si přiznat prohru a nemusí lámat tak vysoké ego jako muži.

*
Začal jsem sázet na sport v patnácti, starší sestra mi založila účet a mě to moc bavilo, i jsem ze začátku dost vyhrával a koupil si pár hezkých věcí. Jenomže teď už nedokážu s hraním přestat, už se ani nedokážu učit a nedokončil jsem vysokou školu.  Chtěl bych s tím přestat, otec chce abych se šel léčit na psychiatrii. Ze začátku za mě rodiče zaplatili nějaké dluhy, teď hrozí, že mne vyhodí z domova, dá se to zvládnout nehrát bez léčby?

Odpověď:

Bez léčby se to zvládnout nedá, zda ambulantně nebo pobytem na lůžkovém oddělení, to záleží na mnoha faktorech. Jednoznačnou indikací pro ústavní léčbu jsou sebevražedné myšlenky, velké, těžko řešitelné dluhy, deprese, ztráta sociálních vztahů, domova, práce. Navštivte nějaké zdravotnické zařízení, které se léčbou patologického hráčství zabývá, nebo svépomocnou skupinu Anonymních Gamblerů, hlavně řešení své situace neodkládejte. Patologické hráčství je progresivní recidivující onemocnění. 

*

Syn mé kamarádky hrál dobře hokej, teď ale kvůli zranění přestal a asi ukončí svojí kariéru. Je mu devatenáct, byl hvězda a měl dost peněz, teď začal sázet na hokej a vydělává si tím dost peněz. Ale já se bojím, aby se z něho nestal patologický hráč.

Odpověď:
Ambulance, pobytové léčebny a terapeutické komunity pro léčbu závislostí jsou plné mladých mužů,  kteří hráli hokej nebo fotbal a z nějakých důvodů předčasně ukončili svoje nadějně se rozvíjející sportovní kariéry. Hazardní hra  bohužel dobře nahrazuje vzrušením na jaké jsou sportovci zvyklí, najednou mají mnoho času, nudí se, ztratili obdiv okolí, těžko se s tím vyrovnávají. Jak víte, že si tím „vydělává dost peněz“? To že to říká vaší kamarádce? Ze sportovního prostředí mají mladí muži k hazardu velmi blízko, ten provozují i když sportují, ale většinou je u nich sport na prvním místě.  Hlavně ať mu kamarádka nikdy nepůjčuje peníze, ošetří si dobře svůj majetek, a je nekompromisní, až se objeví první příznaky problémového nebo patologického hráčství. Ideální by bylo vyhledat pomoc, například adiktologickou ambulanci VFN v Praze. 

*

Já se trápím s hazadrem už deset let, začal jsem pokerem, ale teď hraju i ruletu a autoamaty. Mám dluhy, které z výplaty v ČR nikdy nebudu moci zaplatit. Chtěl bych odjet pracovat do zaharaničí, ale přítelkyně mě od toho zrazuje, prý se mám jít radši léčit. To rozhoddně nemohu, protože musím splácet dluhy.
Odpověď:
Máte moudrou přítelkyni, ale vy jí neposloucháte, PROTOŽE CHCETE STÁLE HAZARDNĚ HRÁT! Ano, říkáte že už hrát nechcete, ale není to pravda. Útěkem nic nevyřešíte, i kdyby v místě kam chcete odjet nebyl přístup k hazardu, tak  se k hazardu vrátíte po svém návratu s ještě větší intenzitou. Řešte příčinu, to že nezvládáte hazardní hru, že  nedokážete ovládat svůj čas a svoje peníze. Splácení dluhů počká, komunikujte s věřiteli, řekněte jim pravdu. Moc se vám uleví. Navrhněte realistické splátkové kalendáře a přestaňte hazardně hrát! V současné době je k dispozici celé spektrum kavalitní pomci pro gamblery. KDE HLEDAT POMOC

*

Zdravím vás, chodil jsem do poradny pro gamblery v Praze, no  moc mi to nepomohlo, hraju pořád dál. Nevíte, kde bych sehnal nějaké skutečné odborníky?
Odpověď:
Nevím, jak dlouho jste hazardně hrál a jak velké jsou vaše problémy. Ale pokud měl někdo problém s hazardní hrou mnoho let,  je pro něj obtížné s hazardem přestat. Především je těžké vzdát se svého gamblerského způsobu života, vzdát se správy svých peněz, dodržovat nějaký řád, nepít alkohol a především pravidelně docházet na nějaký program pro gamblery,  například Anonymní gamblery. Přestaňte hledat nějaké „skutečné odborníky“, a začněte se sebou sakra něco dělat!

*

Mám takový dotaz, půjčila jsem peníze příteli, ale nemám s ním žádnou písemnou smlouvu, je nějaká šance z něho peníze dostat? Říkal, že má nějaké dluhy z podnikání, že ho podvedl společník, byl vystrašený a měl deprese. Já mu půjčila našetřené peníze pro dceru, slíbil, že to rychle vrátí. Teď se na něj ale provalilo, že má spoustu jiných dluhů, už jsme se rozešli a nekomunikuje se mnou. Zjistila jsem, že všechno prohrál v automatech.
Odpověď:
Šance, že dostanete zpět své peníze, které jste půjčila patologickému hráči, jsou téměř nulové a to i kdyby jste s ním měla nějakou smlouvu. Stala jste se typickou obětí manipulativního jednání gamblera. Ten je schopen při snaze získat peníze na hazardní hru sehrát velké a přesvědčivé divadlo. Gambleři bývají totálně předlužení, neschopní splácet své dluhy. Někdy to řeší vyhlášením osobního bankrotu, to pak získají věřitelé kteří se přihlásí o své pohledávky jen malou část peněz.

*

Mému synovi je dvacet šest let, mám obavy že propadl hazardu, teď k nám domu chodí spousta upomínek z bank a různých firem co půjčují peníze. Bojím se, že jednou přijdou i exekutoři, toho se nechci dočkat. Syn u nás už delší dobu nebydlí, můžu mu nějak zrušit trvalé bydliště?
Odpověď:
Pokud váš syn nemá žádný právní titul k užívání bytu, to znamená že není vlastníkem, spoluvlastníkem nebo nájemcem bytu, v bytě fakticky nebydlí, lze zrušit jeho trvalé bydliště žádostí k obvodnímu úřadu v obvodu bydliště. Je dobré žádost doložit, že si nevyzvedává poštu v místě bydliště a čestným prohlášením sousedů, že  v bytě prakticky nebydlí a nevyskytuje se tam. Pokud je váš případ komplikovanější, obraťte se s důvěrou na Právní poradnu  A.N.O.  http://poradna.asociace.org

*

Konečně jsem po mnoha letech trápení začal řešit problém  s mým gamblerstvím, rodina mne doslova dokopala do léčby. Teď chci zažádat o osobní bankrot, mám obrovské dluhy, ale naštěstí i  nadstandartní příjmy. Myslíte že je vhodné sdělit u soudu pravdu o příčině mého zadlužení?
Odpověď:
Zkušenosti gamblerů, kterým byl soudem schválen  osobní bankrot ukazují, že to není na překážku.  Potvrzení o ukončené ústavní léčbě, ambulantní léčbě, potvrzení od adiktologa, psychiatra či psychologa že aktivně řešíte svůj problém s nezvládnutým hazardem a léčíte se, bývá soudem velmi kladně hodnoceno. 

*

Můj muž je gambler. Život s ním je peklo, ale máme dvě děti, bydlíme na malém městě a nedovedu si představit že bych od něj odešla. Když má dobré období a nehraje, tak je milý a zábavný a stará se o děti. Mnohokrát za něj zaplatili dluhy jeho rodiče, tisíckrát sliboval že toho nechá, že to má pod kontrolou. O léčbě nechce vůbec slyšet. Co mám dělat?
Odpověď:
   Univerzální rada, která by Váš problém vyřešila, neexistuje. Stanovte si s manželem pravidla a důsledně trvejte na jejich dodržování. Nenechte se vydírat.  Zkuste zjistit, co je spouštěčem jeho hazardního hraní. Je to alkohol? Jsou to silné emoce? Je to stress v jeho práci? Nejedná se o nějakou poruchu osobnosti?  Patologické hráčství je chronické progresivní  onemocnění, epizody hráčství se opakují, jsou stále silnější a mají stále ničivější následky. Zkuste s ním společně dojít na nějakou svépomocnou skupinu Anomyních gamblerů, může mu to pomoci v náhledu na jeho situaci.

*

Pracuji u velké mezinárodní společnosti na top pozici. Začínám mít obavy, že nezvládám svůj zájem o hazard, začala jsem hodně chodit do kasina, a to i když jsem pracovně  v Londýně. V testu na vašich stránkách jsem měla jedenáct kladných odpovědí.  Absolutně si nemohu dovolit, aby se to někdo ve firmě dozvěděl. Je možné najít nějakou diskrétní pomoc?
Odpověď:
   Jestliže máte pocit, že to sama přestáváte zvládat, vyhledejte pomoc urychleně, na nic nečekejte a neodkládejte to. Lidé kteří v životě něco dokázali a propadli hazardní hře často hovoří o strašném pocitu, že zvládnou všechno na světě a nedokáží si poradit s takovou „blbostí“, jako je hazard. Neperte se s tím. Zkuste odbornici na léčbu patologického hráčství  Mgr. Andreu Scheansovou PhD., má soukromou praxi a zkušenosti s ženami které mají potíže s hazardní hrou. Kontakt najdete na našich stránkách v sekci „KDE HLEDAT POMOC“.

*

Už tři roky se snažím přestat s hraním automatů. Nejdéle to vydržím měsíc, ale jak dostanu výplatu, prohraju jí během několika dní. Jsem stále unavený a mám strach, že přijdu o práci a vyhodí mne z bytu, už mám velký dluh na nájmu. Co mám dělat?
Odpověď:
   Musíte si v první řadě ošetřit peníze, požádat někoho, ať vám spravuje finance, aby se vám nedostala větší hotovost do rukou. Vyhledejte odbornou  pomoc a také navštivte nějakou svépomocnou skupinu Anonymních gamblerů, tam vám pomohou a poradí.

*

Bojím se, že muž propadl gamblerství. Říká že ho podvedl společník v podnikání, že přišel o peníze, ale chová se divně, je pořád podrážděný, schovává přede mnou telefon, zjistila jsem, že si půjčil dost peněz od rodičů a mě  o tom nic neřekl. Do heren nechodí, to vím, ale pořád sedí u internetu a sleduje fotbal  a hokej, někdy dlouho do noci. Co mám dělat?
Odpověď:
   Promluvte si s ním o tom, když nebude chtít, musíte začít chránit sama sebe, a pokud máte děti, tak i své děti. Až vám u dveří zazvoní exekutor, bude pozdě. Poraďte se s právníkem jak  se vyhnout tomu, abyste musela za manžela platit dluhy.

*

Jaká je úspěšnost léčby patologických hráčů, gamblerů, ve svépomocných skupinách Anonymní gambleři?
Odpověď:
   Zahraniční vědecké studie uvádějí, že 8% účastníků setkání Anonymních gamblerů dosáhne roční abstinence od hazrdní hry. Šanci na abstineci zvyšují pravidelné návštěvy a dobrá sociální podpora. Pokud ještě máte trochu  fungující rodinu,  zaměstnání, rozhodnete se pro abstinenci od alkoholu a jiných návykových látek, vaše dluhy jsou řešitelné v řádu měsíců až let, máte šanci to zvládnout pomocí svépomocné skupiny. Ale návštěva Anonymních gamblerů není nikdy zbytečná, bezplatně vám poradí  jak s léčbou, na jakého odborníka se obrátit,  tak s praktickými otázkami, co s dluhy, exekucemi, trestním stíháním a podobně. Jádro svépomocných skupin tvoří zkušení abstinenti, mnozí prošli ústavní léčbou a rádi vám pomohou!

*
Náš patnáctiletý syn tráví u počítače hodě času, chodí hrát na počítač i ke kamarádům, když mu to doma zakazujeme. Nedávno poslal někam z naší karty větší částku, prý do nějaké hry, ale říká že to žádný hazard nebyl. Není možné že z něho stává gambler?
Odpověď:
 O hazard by šlo, kdyby si za peníze kupoval možnost výhry, ale často se stává, že si mladí lidé kupují nějaké dovednosti, výhody nebo životy v počítačových hrách. Doporučujeme návštěvu Ambulance dětské a dorostové adiktologie v Praze, pokud je to možné.

*
Nedovedu si představit, že bych se šel léčit do blázince, co by na to řeklo okolí? Můžete mi říci jak léčba probíhá?
Odpověď:
Pokud máte opravdu vážný problém s hazardní hrou, několikrát  jste neúspěšně zkoušel přestat hazardně hrát a máte finanční problémy a problémy v sociálních vztazích, je ústavní léčba nejlepším řešením. Patologické hráčství je nemoc jako každá jiná, za léčbu cukrovky se dnes určitě nikdo nestydí! Ústavní odvykací režimová léčba pro patologické hráče trvá zpravidla dva až tři měsíce, pokud pracujete budete „na neschopence“, a budete mít jedinečnou možnost zamyslet se nad svým životem a řešit problémy. Naprostá většina patologických hráčů kteří léčbu dokončí hovoří o tom, že to bylo nejlepší rozhodnutí v jejich životě! Jedním z pilířů léčby je psychoterapie, v případě potřeby jsou předepisovány léky. Po prvních zhruba čtrnácti dnech budete mít možnost přijímat návštěvy, komunikovat se svým okolím a v pokročilejší fázi léčby chodit na vycházky a domů. 

*
Můžete mi říci kolik je v České republice gamblerů?
Odpověď:  
   Gamblerů, osob které ztratili schopnost ovládat hazardní hru a to jim způsobuje řadu problémů,  je v České republice okolo jednoho sta tisíc. Odhady se pohybují od 0,5 do 1% populace, 50 000 až 100 000 osob. Zpráva „Hazardní hraní v České republice  a jeho dopady“ z roku 2014 uvádí 88 000 problémových hráčů v ČR.

*
Pokouším se už pět let přestat s hraním automatů a rulety, ale nejdelší doba kdy jsem to vydržel bylo dvakrát půl roku, když jsem pracoval v zahraničí. Nemůžu si dovolit jít k doktorovi, kdybych to měl v dokumentaci, přijdu o bezpečnostní prověrku a dobře placenou práci. Dá se to někde léčit tajně?
Odpověď:
   Když navštívíte některou skupinu Anonymních gamblerů, nikdo se vás nebude na nic ptát, řeknete o sobě jen to, co uznáte za vhodné. Nevedou se tam žádné záznamy, vše je naprosto anonymní. Jsou gambleři, kteří dlouhodobě abstinují od hazardní hry díky pravidelné účasti na mítincích Anonymních gamblerů.

*
Můj dvacetiletý syn je hazardní hráč, už jsme za něj dvakrát zaplatily poměrně vysoké dluhy, teď napodruhé neudělal maturitu a ukradl manželovi ve firmě nějaké peníze. Nevíme, co máme dělat, on říká, že to má pod kontrolou a nechce s tím nic dělat. Vždycky slibuje že přestane.
Odpověď:
Zaplacením dluhů za syna jste mu moc nepomohli, stali jste se umožňovači jeho hazardní hry, on podvědomě ví, že mu pomůžete a tak více riskuje. Nechte ho nést následky za jeho činy, už je plnoletý, ať se o sebe stará sám. Je to pro rodiče těžké, ale jediné účinné rozhodnutí. Zkuste ho přesvědčit o nutnosti léčby, už mu nikdy nic nepůjčte a nic za něj neplaťte!

*
Dá se patologické hráčství léčit nějakými prášky? Slyšel jsem, že na to něco funguje.
Odpověď:
   K potlačení úzkostí a depresí u patologických hráčů lze použít antidepresiva. Dobré výsledky přináší užívání Naltrexonu, antagonisty opioidních receptorů, kterým se snižuje craving, bažení po hazardní hře. Samotná farmakologická léčba je málo účinná, dobře funguje společně s psychoterapií. Léky vám může předepsat pouze lékař, nejlépe psychiatr.

*
Je možné, aby se hazardní hráčkou stala žena? Co mám dělat, když mám podezření, že moje žena hazardně hraje?
Odpověď:
   Ano, je to možné, počet žen patologických hráček roste. Nejjednodušší bude si o tom se ženou promluvit, říci že se vám může bez obav svěřit, pomůžete jí a pokud se rozhodne pro léčbu, budete jí podporovat. Je to těžké, pokud hazardně hraje a má s tím problém, určitě touží po pomoci, jen musí překonat zbytečný stud.

Lukáš, 35 let

Já začal sázet už ve třinácti, to mě bral táta do Fortuny, vždy mi vsadil  jeden tiket. V patnácti i už jsem to tam pral sám.  Peklo nastalo, když začaly live sázky, to jsem  jenom čučel do mobilu a hrál pořád. Už nedokážu udržet žádný peníze, vejplatu prohraju za dva dny, nedokážu ani splácet půjčky. Jsem z toho všeho strašně unavenej.


Eva, 28 let:

Abstinuje tři roky po ústavní léčbě: „Dělala jsem v hospodě  kde byly automaty. Občas jsem tam hodila nějaký našetřený dýška, jen tak pro zábavu. Ale pak jsem začala po práci chodit do heren, a prohrávat dost peněz. Abych získlala peníze na hru a na dluhy, dělal jsem strašný věci, nikdy bych nevěřila, že toho budu schopná. Skončila jsem na ulici, do Bohnic mě přivezli v hrozným stavu. Ale léčbu jsem dokončila, změnila život a daří se mi.“